Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának kiemelt célja, hogy széles körben támogassa az ifjúsági programokat, valamint biztosítsa a fiatalok egymás közötti tudásmegosztásának színterét.
Nagy öröm számunkra, hogy május 22-23. között lezajlott a szervezésünkben az az esemény, amelynek keretein belül a Veszprémi Diák-és Ifjúsági Önkormányzat (VEDIÖK) és az Óbuda-Békásmegyer Ifjúsági Önkormányzat (ÓBIÖK) kölcsönönösen megosztotta egymással stratégiai újításait, tevékenységeit.
A Hangadó elnevezésű projektre a veszprémi önkormányzat az Erasmus+ program ifjúsági részvételi pályázatán nyert forrást, amely hozzájárul városuk 2014-ben készült ifjúsági koncepciójának megújításához. A tanulmányút szervezésében Knauer Anna
projektkoordinátor (Veszprém MJV Polgármesteri Hivatala Stratégiai Iroda EKF és Nemzetközi Projektkoordinációs Csoport) nyújtott segítséget.
Az esemény kezdetén Dr. Kiss László polgármester üdvözölte a veszprémi diákokat és szakembereket, Veszprém MJV Polgármesteri Hivatalból Hegedűs Barbara alpolgármestert, és Sótonyi Mónika veszprémi önkormányzati képviselőt, a Köznevelési, Ifjúsági, Sport és Civil Bizottság elnökét.
A résztvevő veszprémi fiatalok mindannyian a Hangadó Projektirányító Csapat tagjai voltak:
Lakatos Janka elnök, Veszprémi Diák- és Ifjúsági Önkormányzat (VEDIÖK)
Csik Balázs alelnök, Veszprémi Diák- és Ifjúsági Önkormányzat (VEDIÖK)
Horváth Lili Veszprémi Diák- és Ifjúsági Önkormányzat (VEDIÖK)
Kovács Örs ifjúsági tanácsadó, Veszprém MJV Polgármesteri Hivatal
Tóth-Zsigmond Anna alpolgármesteri személyi titkár, Veszprém MJV Polgármesteri Hivatal
Nagy Henrietta fotós: https://82nullanulla.hu/
Az Óbuda-Békásmegyer Ifjúsági Önkormányzat (ÓBIÖK) által résztvevők voltak: Major Anita (ifjúsági polgármester), Lengyel László Levente (ifjúsági alpolgármester), Sill Gábor (meghívott tag, az ifjúsági önkormányzat fotósa), Szél Zsófia Anna az ifjúsági önkormányzat kommunikációsa.
A többnapos tanulmányút szervezése az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Társadalmi Kapcsolatok Főosztály Fenntarthatósági, Ifjúsági, Civil és Nemzetiségi Osztályán (FICNO) keresztül zajlott, Baráth Andrea osztályvezető és Kiss Mariann ifjúsági referens szervezésével.
Az első nap délelőttjén az ismerkedésé volt a főszerep, a két önkormányzat ifjúsági munkájának bemutatása mellett helyet kaptak a stratégiai eszmecserék is. A Hangadó projektbe bevont fiatalok Takáts Emesével – a Lélektér Alapítvány vezetőjével, és a projekt szakmai koordinátorával – együtt közösen felvázolták az ifjúsági koncepciójuk megújításának lépéseit, a fő témaköröket, az eddig megfogalmazott célkitűzéseket és az elérésükhöz vezető utakat. Takáts Emese kihangsúlyozta, hogy abban hisznek, hogy a fiatalokat már a tervezés időszakában is be kell vonni és a szakemberekkel közösen szükséges újra meghatározni, számba venni a lehetséges megoldási módozatokat. Vidéki városként fő céljuk, hogy a fiatalok helyben maradjanak, vagy ha elmennek továbbtanulni, később visszatérjenek Veszprémbe.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata nevében Turgonyi Dániel alpolgármester kiemelte a kerület áldozatvédelmi projektjét, ami bár nem feltétlenül ifjúsági, de minden korosztály érintett benne. A közös beszélgetés során az önkormányzat gyermekvédelmi, valamint a lakossági érzékenyítő programjait is ismertette.
A tanulmányút során a veszprémi fiatalok több III. kerületi ifjúsági programmal is részletesen megismerkedhettek. Betekintést kaptak a Reintegrációs Ifjúságnevelési Gócpont (RING) munkájába, Miklós Veronika programvezető, és a projekt megálmodója, Törzsökné Góczán Emese által a kerület egyedálló szabadulószobáját is megismerhették, amely az idősek számára áldozatvédelmi, a fiatalok számára pedig drogprevenciós tematikára épül.
Ellátogattak a Graphisoft Parkba, ahol Veress Dorottya, a hely menedzsere felvázolta a park kialakulásának történetét, a fiatalok számára adott tanulási és gyakornoki lehetőségeket, valamint kitért arra is, hogy a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben is tudnak segíteni azok a világcégek és kisebb induló vállalkozások is , amelyek bérlőik.
Az utolsó állomás és közös érdeklődési pont a Skatepark volt, amely a fiatalok egyik kedvelt helyének számít a kerületben. A résztevők Grabecz Ákossal a Szinergia Gördeszkás Egyesület elnökével beszélgettek a gördeszka kultúráról, a sportolási lehetőségekről.
Köszönjük minden résztvevőnek és szervezőnek, hogy létrejöhetett ez a találkozó, és mi is részesei lehettünk a veszprémi önkormányzat tanulmányútjának! Bízunk benne, hogy a hasonló jellegű eseményekkel, tanulmányutakkal a fiatalok könnyebben elsajátíthatják a szakmai jövőjükhöz szükséges kompetenciákat, valamint erősödhet a társadalmi szerepvállalásuk is.
Ifjúsági önkormányzatok eszmecseréje a Hangadó projekt keretében
Blogkészítő: Venczel Hajnalka (kommunikációs munkatárs) Kommunikációs Osztály, Kiss Mariann (ifjúsági referens) FICNO